Slovenský cyklistický fenomén totiž v bodovacej súťaži najprestížnejších pretekov sveta nemá konkurenciu. Svedčí o tom aj priepastný náskok 231 bodov, ktorý má Sagan na druhého jazdca v poradí bodovacej súťaže- Alexandera Kristoffa.
„Je to pre mňa obrovská radosť sa už po šiestykrát obliecť do zeleného dresu na Champs-Elysées. Sú to neskutočné pocity, a to najmä po štyroch veľmi náročných dňoch po mojom páde. Bolo to ťažké, ale zvládol som to! Chcel by som sa poďakovať všetkým spolujazdcom, celému kolektívu z tímu BORA-hansgrohe a sponzorom za to, že to celé umožnili,“ napísal Sagan krátko po skončení Tour na svoj facebookový profil.
A to Saganovi hrozilo, že Tour nedokončí po vážnom páde v zjazde 17. etapy. „Má nejaké rany, odreniny a natrhnutý dres. V Tour bude pokračovať. Je to zviera,“ povedal o Saganovi pre portál cyclingnews.com jeho tímový kolega Daniel Oss. Doráňaný jazdec tímu Bora-Hansgrohe jeho slová potvrdil, zaťal zuby a zvládol aj náročnú 19. etapu.
Aj napriek pádu je Saganove šieste víťazstvo v bodovacej súťaži zrejme to najľahšie. Jeho dominantné postavenie nikto neohrozil a Sagan zbieral body aj tam, kde jeho šprintérski súperi nemali šancu.
Saganova dominancia v bodovacej súťaži je taká obrovská, že sa začína hovoriť o výraznej zmene bodovacej súťaže. Takej, ktorá by Saganovi cestu za triumfom sťažila. Hovorí sa o tom, že organizátori by sa vrátili k systému, ktorý fungoval do roku 2010. Kde sa viac bodov udeľovalo za víťazstvo v rovinatej etape. Body získavalo viac jazdcov a menej bodov bolo za víťazstvá na prémiách počas etapy.
„Určite by to bodovaciu súťaž zatraktívnilo. Ak sa pozriete, ako to bolo pred desiatimi rokmi, tak zistíte, že formát bol úplne iný a súboj o zelený dres bol vyrovnanejší,“ hovorí pre magazín Cycling Weekly Julien Dean. „Súčasný systém favorizuje jazdca, ktorý je aspoň trochu dobrý v kopcoch a dokáže zbierať body aj na prémiách,“ dodáva Dean narážajúc na Sagana. Kedysi navyše víťaz prémie získal iba 6 bodov, teraz ich dostane 20. So Saganovou schopnosťou pridať sa k úniku a prejsť aj menšie kopce bez problémov mu to dáva neprekonateľnú konkurenčnú výhodu.
„Treba to zmeniť tak, ako to bolo kedysi. Prémie v strede etapy nie sú zaujímavé pre divákov. Je to dobré pre Sagana, ale nikto iný nemá šancu,“ hovorí Heinrich Haussler z tímu Bahrain-Merida. Nie všetci sú však presvedčení o tom, že zmena pravidiel Sagana zastaví. Nór Thor Hushovd vyhral zelený dres v rokoch 2005 a 2009. Teda ešte pred zmenou pravidiel. Nemyslí si však, že návrat k starým pravidlám automaticky zmení meno víťaza. „Úprimne si nemyslím, že zrazu uvidíme nových víťazov. Peter Sagan je príliš dobrý jazdec. Aj so starým systémom by získal veľa bodov a bol pred ostatnými. Možno by to nebol taký veľký rozdiel, ale stále by vyhral. Nemôžete meniť systém, pretože je (Sagan) príliš silný,“ dodáva pre Cycling Weekly Hushovd.
Saganovu dominanciu uznávajú aj jeho súperi. Podľa Nóra Kristoffa je Slovák „už niekoľko rokov najlepším cyklistom sveta“. Aj kvôli Saganovej výnimočnosti sa často objavujú úvahy o tom, že by mohol vyhrať celú Tour, ak by sa zmenil zo špurtéra na vrchára. To však nie je reálne. Sagan síce zvládne šprint do mierneho kopca, ale pri tých naozajstných stúpaniach nestíha. A ak by sa mal zmeniť na vrchára pripravil by sa o všetko, čo z neho urobilo momentálne najznámejšieho cyklistu na planéte. A to je príliš veľké riziko.
Úspechy Petra Sagana:
3x majster sveta
1x majster Európy
6x víťaz bodovacej súťaže na Tour de France
15x víťaz etapy na Grand Tour
6x Majster Slovenska