Obraz Ježiša Krista zobrazeného ako Spasiteľa sveta je jedným z najzáhadnejších umeleckých diel histórie. Obraz je namaľovaný na orechovom dreve a jeho rozmery sú 65×45 centimetrov. V roku 2017 sa predal na aukcii dražobnej spoločnosti Christie’s. Rekordnú sumu 450 miliónov dolárov zaň zaplatil menej známy člen saudskoarabskej kráľovskej rodiny Bader bin Abdulláh bin Mohamed bin Farhan al-Saud.
Teraz sa zistilo, že obraz sa pravdepodobne nachádza na luxusnej jachte Serene saudského korunného princa Muhammada bin Salmána. S touto informáciou prišiel novinár Kenny Schachter z webu artnet. Bin Salmán bol pravdepodobne od začiatku skutočným kupcom.
Schachter upozornil aj na fakt, že obraz mal byť vystavený v Spojených arabských emirátoch v tamojšej pobočke múzea Louvre. O zapožičanie obrazu k veľkej výstave o Leonardovi požiadal aj parížsky Louvre. Obraz bol však z oboch výstav stiahnutý a záujemcovia o kultúru ho neuvidia. „Louvre Paríž požiadal Louvre Abú Zabí o zapožičanie pre svoju výstavu. Moje zdroje z Paríža mi však hovoria, že nie veľa kurátorov v Paríži verí, že ide skutočne o Leonardov podpis. Chceli preto obraz vystaviť ako dielo Leonardovej dielne. To si však súčasný majiteľ nemôže dovoliť, pretože hodnota obrazu by padla na 1,5 milióna,“ hovorí pre denník The Telegraph autor knihy Posledný Leonardo Ben Lewis.
To, že s obrazom nie je všetko v poriadku, naznačuje aj vyjadrenie expertky Carmen Bambachovej. Tú aukčná sieň Christie’s citovala ako odborníčku, ktorá potvrdila autorstvo Leonarda da Vinci. Bambachová, ktorá je kurátorka Metropolitného múzea v New Yorku, to však teraz odmieta. Navyše teraz zverejnila štúdiu obrazu, ktorá má viac ako milión slov a 1500 fotografií. V nej autorstvo obrazu prisudzuje Leonardovmu žiakovi Giovannimu Antoniovi Boltraffiovi. Leonardovi prisudzuje len pár drobných úprav.
„Dostala som emailovú požiadavku, či súhlasím s tým, aby bolo moje meno zverejnené na zozname expertov, ktorí v roku 2008 skúmali obraz Salvator Mundi. Nechcela som odpovedať, pretože som nechcela byť na zozname ľudí, ktorí povedali „áno“. Ak by moje meno bolo na zozname, bolo by to znamenie, že súhlasím s Leonardovým autorstvom. A to nie je pravda,“ hovorí Bambachová pre denník Guardian.
Obraz mal ešte v roku 2005 hodnotu 1175 dolárov. Vtedy ho za túto sumu kúpili dvaja americkí díleri umenia. Obraz bol v žalostnom stave. Po jeho zreštaurovaní však experti dospeli k názoru, že ide o dielo Leonarda da Vinci. Takto bol obraz aj vystavený v Londýne. Teraz sa však názor na autorstvo začína meniť. A tým aj hodnota obrazu.
História Salvator Mundi
1500: Salvator Mundi bol namaľovaný, pravdepodobne pre kráľa Ľudovíta XII.
1625: Obraz sa pravdepodobne dostal do Anglicka po svadbe francúzskej princeznej Henrietty Márie Bourbonskej s anglickým kráľom Karolom I.
1649: Obraz je zaradený do kráľovskej zbierky s popisom „obraz Krista od Leonarda“.
1651: Po tom, čo je Karol II. zosadený z trónu, je obraz predaný, aby sa splatili dlhy.
1660: S návratom Karola II. na trón sa obraz vracia do kráľovskej zbierky.
1685: Na trón nastupuje Jakub II., ktorý zdedil obraz.
1701: Jakub II. zomiera a obraz zdedí jeho dcéra Katarína Woodville.
1763: Salvator Mundi je predaný synom vojvodu z Buckinghamu.
19. storočie: “Vieme iba to, že obraz je amatérsky zreštaurovaný a premaľovaný,“ píše Jan Dalley vo Financial Times.
1900: Obraz bol identifikovaný ako dielo Bernardina Luiniho, ktorý bol Leonardovým nasledovníkom. Obraz získal zberateľ Sir Francis Cook.
1958: Pár z New Orleans William a Minnie Kuntzoví kúpili obraz.
1987: Minnie Kuntzová nechala obraz svojmu synovcovi Basilovi Clovisovi Hendrymu z Baton Rouge v Louisiane.
2005: Po Hendryho smrti sa obraz predal na aukcii v New Orleans za 1175 dolárov.
2011: Obraz Salvator Mundi sa objavil na výstave v londýnskej National Gallery.