Orb Media v roku 2017 zverejnili výsledky štúdie, ktorá dokázala prítomnosť mikrovlákien plastu vo vode z kohútikov. Po tomto zistení nasledoval výskum fľaškovanej vody a výsledky boli ešte negatívnejšie. Vzorky fľaškovanej vody totiž obsahujú takmer dvojnásobné množstvo plastových častíc ako voda z vodovodu.
Dôvod na paniku však zatiaľ nie je. Svetová zdravotnícka organizácia oznámila, že sa bude vplyvom plastu na zdravie ľudí zaoberať, zatiaľ ale nie sú známe žiadne možné účinky.
Výskum analyzoval 259 vzoriek vody z 19 lokalít v 9 krajinách. Priemerné množstvo mikrovláken nájdených na liter vody je 325. Najviac častíc vo vzorke dosiahlo počet až 10-tisíc.
Primárne ide o polypropylén, čo je rovnaký plast, z akého sa vyrábajú vrchnáky na fľaše.
Nie je to len balená voda
Na jeseň minulého roku boli zverejnené aj iné výsledky štúdie rovnakej spoločnosti. Tá sa zamerala na kvalitu pitnej vody z kohútikov na celom svete. Až 83 % vzoriek obsahovalo mikrovlákna plastu. Zo skúmaných krajín dopadli najhoršie Spojené štáty, kde bolo znečistených až 94 % vzoriek vody, najlepšie na tom boli krajiny EÚ ako Veľká Británia, Nemecko a Francúzsko, kde sa častice vyskytovali v 72 % vzoriek. Hoci výsledky štúdií dokázali, že plastové mikročastice môžu priťahovať patogénne látky a obsahujú toxické chemikálie, ktoré sa z nich v tele živočíchov uvoľňujú, reálny dopad na ľudské zdravie zatiaľ zistený nebol.
To, do akej miery je znečistenie plastami rozsiahle, sa začína ukazovať až v poslednom období. Výskum v Nemecku dokázal, že všetkých 24 značiek piva, ktoré sa vyrábajú v krajine, obsahovalo mikročastice plastu. Našli sa aj v cukre a mede.
Štúdia z roku 2015 v Paríži zase ukazuje, že mikroplasty sa nachádzajú aj vo vzduchu a doslova nám padajú na hlavy. Výskum vypočítal, že ročne na mesto padne objem plastov o váhe 3 až 10 ton a plastové vlákna sa našli aj vo vzduchu v domácnostiach.
Plastové vlákna nie sú zďaleka jediným problémom svetovej pitnej vody. Jednou z hrozieb je aj obsah umelých hormónov, ktoré sa do vody dostávajú vďaka rozšírenému užívaniu antikoncepčných tabletiek. Napríklad v Británii zaznamenali výrazný dopad týchto hormónov na početnosť mnohých druhov sladkovodných rýb…