On demand

Hlasujte za tému, ktorú by sme mali na váš podnet spracovať, alebo prispejte novou.

  • 1. Umelá inteligencia 80%
  • 2. Teória simulácie 20%

Estónsko by mohlo za Slovensko aj vyberať dane. Ak by sme chceli

O Estónsku sa hovorí pomaly ako o bájnej krajine, kde všetko vybavíte zo svojho počítača. Rady na daňovom úrade sú niečo, o čom už hovoria zrejme len babky svojim vnúčatám. Čas, za ktorý vyplníte daňové priznanie je rekordne krátky, rovnako založenie firmy rátate nie v dňoch ale minútach. Ako je to naozaj?

Zdroj: TASR
Peter Pellegrini mal na starosti informatizáciu, až kým sa nestal premiérom. Nový podpredseda vlády pre investície a informatizáciu je Richard Raši.

O elektronizácii v tejto malej pobaltskej krajine sme sa bavili s estónskym politikom a ekonomickým expertom Kallem Pallingom.

Estónsko je mekka elektronizácie. Vraj trvá len pár minút, kým človek vyplní svoje daňové priznanie.

Tri.

Tri?

Ak ste pomalý.

Ako to?

Je to tak preto, že tam máte už veľa informácii predvyplnených. Prihlásite sa pomocou svojho ID alebo mobilného ID, pozriete si informácie o svojom príjme a extra príjme a ak súhlasíte, len všetko potvrdíte a je hotovo. Ak ste počas roka viackrát predávali alebo kupovali byt, trvá to dlhšie, takých ľudí však veľa nie je. Väčšina má jeden príjem a možno nejaký príjem navyše z prenájmu.

Je v Estónsku ľahšie podávať daňové priznanie aj pre firmy?

Je to ľahké. Ale aj tak sme sa rozhodli, že proces úplne zautomatizujeme. Takže, ak ako firma sprístupníte detaily svojich bankových operácií daňovému úradu, nebudete ho musieť podávať. Je to vymyslené pre malé a stredné podniky, lebo u väčších spoločností je proces zložitejší. Malo by sa s tým začať tento alebo budúci rok.

A čo iné elektronické služby? Vraj sa u vás dá vybaviť 95 percent vecí online.

Máme 2800 rôznych služieb.

Napríklad registrácia nového auta?

Áno.

Založenie novej spoločnosti?

Rekord je 18 minút, normálne to trvá asi hodinu. Ale keď si vezmeme, že v Grécku by ste si kvôli tomu brali týždeň voľno…

Manželstvo?

To ešte robíme osobne. Tiež rozvody a predaj a kúpu nehnuteľnosti. To ale vo svojom živote zrejme nerobíte až tak často. Samozrejme, aj tieto veci by sa dali vybaviť digitálne, ale ide o emocionálne záležitosti.

Rok 2018 je na Slovensku rokom e-healthu. Ako funguje u vás?

99 percent všetkých receptov sú elektronické recepty. Má to veľa výhod. Nejde pritom len o šetrenie papiera. Ak máme k dispozícii údaje o zdraví obyvateľov, môžeme zachrániť viac životov, a tiež ušetriť viac peňazí. Vďaka údajom, ktoré sú online, vie už lekár v sanitke zistiť, aké mám alergie a aké lieky mi nemôže podať, keby sa mi stala nehoda. Tento systém má aj odporcov, ale tu sa vždy spýtam, či je podľa nich horšie, ak si nejaká sestrička pozrie záznamy o ich zdravotnom stave, ako zomrieť.

Nedá sa systém zneužiť?

Keby aj došlo k nejakému úniku informácií, v prípade, že ste celebrita, v e-health stále vieme určiť, kto sa na vaše údaje pozeral alebo aspoň kto si ich nechal otvorené na počítači. Takýto únik máme navyše v práve kvalifikovaný ako trestný čin. Ak ale naozaj potrebujete nejaké údaje skryť, aj to sa dá. Zamknete ich a uvidíte ich len vy.

Aké zložité bolo vybudovať digitálnu spoločnosť?

Treba povedať, že nemôžete mať jedno veľké riešenie na všetko. Niekedy potrebujete čiastkové riešenia. Adresné riešenia sú niekedy efektívnejšie. My sme začali daňovými a colnými službami v roku 2000. V krajine na to musí však byť politická vôľa.

Ktoré z členských krajín EÚ majú okrem Estónska najlepšie elektronické služby?

Štáty musia vytvoriť potrebnú infraštruktúru, podobne ako pri cestách alebo elektrine. My to už máme, volá sa to X-road a všetky informácie kolujú bezpečne po tejto infraštruktúre. Na vybudovanie treba politickú vôľu a zapojenie súkromného sektora. Najviac popredu, pokiaľ ide o elektronizáciu, bude ešte zrejme Fínsko a Cyprus.

Vieme si od Estónska nejaké riešenia požičať alebo prevziať ich?

V Estónsku sme rozbehli vládny startup. Poskytujeme elektronickú identitu pre všetkých občanov po celom svete, aby mohli používať našu infraštruktúru. Takže, ak si nechcete budovať vlastnú infraštruktúru, dá sa to. My by sme dokázali napríklad za Slovensko aj vyberať dane. Za poplatok nula celá niečo percenta. Niečo také by mohlo byť dobrým modelom pre Estónsko do budúcnosti. Samozrejme vieme, že realistickejšie je, že štáty si budú chcieť vytvárať vlastné riešenia. Osobne ale verím, že ak by sme v EÚ mali jednotný digitálny trh, nie všetky služby musia poskytovať lokálni poskytovatelia. V podstate treba v systéme len nastaviť výšku dane – na Slovensku, v Nemecku, Francúzsku…

A aký je záujem?

Ľudia majú hranice vryté do svojich mozgov. Zrejme sa boja, že niekto na nich príliš veľa zarobí. Ale ak už máme Google a Facebook, ktoré majú obrovský globálny vplyv, prečo takto nerozmýšľajú aj štáty? Ak by v budúcnosti malo Francúzsko najlepší systém zdravotného poistenia alebo zdravotnej starostlivosti na svete, prečo by ho nemohol využiť aj cudzinec? Veď kúpiť si následne letenku do Bordeaux a absolvovať operáciu tam, nie je už dnes zložité.

Na záver – vedeli by ste cez tento startup poskytovať len riešenia na výber daní alebo aj nejaké iné elektronické služby?

Vieme to rozšíriť na všetky služby.

 

Kto je Kalle Palling

 

Kalle Palling je estónsky politik, člen (liberálnej) Estónskej reformnej strany. V parlamente sedí už viac ako desať rokov, napriek tomu, že oslávil len 33. narodeniny. Vyštudoval e-governance a environmentálne štúdiá. O estónskej elektronizácii hovoril aj na TEDx a v krajine predkladal zákon, ktorý legalizuje služby a platformy ako Uber alebo Taxify.